Dá sa dosiahnuť finančná nezávislosť?

O tom, že finančná nezávislosť sa dá dosiahnuť jednoducho, hoci v žiadnom prípade nie ľahko… To, ako rýchlo sa vám to podarí, závisí len od 2 vecí – koľko percent zo svojho príjmu pravidelne sporíte a investujete, a aký výnos zo svojej investície dosahujete.

vinice.jpg

Pravdepodobnosť, že sa vám aktívnym investovaním podarí v dlhodobom horizonte dosiahnuť výnos lepší, je veľmi, veľmi nízka. Pravdepodobnosť, že sa vám aktívnym investovaním “podarí” dosiahnuť v dlhodobom horizonte výnos nižší je, naopak, dosť vysoká. Preto pre väčšinu ľudí nemá význam pokúšať sa skrátiť čas dosiahnutia finančnej nezávislosti pomocou hľadania nadpriemerne výnosných investícií. Výsledok bude skôr opačný. Treba jednoducho akceptovať priemerný výnos, ktorý nám akciové trhy ponúkajú. Naopak, každý má kontrolu nad tým, koľko peňazí si sporí a investuje. Kľúčom k čo najrýchlejšiemu dosiahnutiu finančnej nezávislosti je maximalizácia rozdielu medzi vašimi nákladmi a príjmami.
To sa dá dosiahnuť 2 spôsobmi:
-permanentným znížením nákladov (lacnejšie bývanie, lacnejšia hypotéka, menšie/žiadne auto, nenakupovanie na úver, zjednodušenie životného štýlu atď.) a/alebo zvýšením príjmu (povýšenie, zmena práce, zmena zamestnávateľa, zvýšenie kvalifikácie, dodatočný príjem zo zamestnania partnera, druhý job, prenájom/predaj nepotrebných aktív atď.) Nie je to ľahké, ale iná cesta, skrátka, neexistuje.
Treba tiež rátať s tým, že finančná nezávislosť sa nedostaví za rok
Je to beh na dlhú trať a aj tí najlepší musia rátať s tým, že to nebude skôr ako o 15-20 rokov. Na prvý pohľad je to veľmi dlho, no v realite to nie je také zlé. Ak niekto začne v 25 rokoch, v 45 môže byť “za vodou”. Ak máte aj 50 rokov, tiež nie je dôvod na zúfanie – v 65 stále môžete ísť do dôchodku s veľmi solídnym finančným zabezpečením, zvlášť ak už nejaký finančný majetok vlastníte.

obchod.jpg

Akú máte alternatívu?
Ak si myslíte, že sa v tomto “smere” o vás postará štát, tak pokojne snívajte ďalej. Ja vám k tomu len zaželám veľa šťastia. Ak nebudete sporiť a investovať, a všetky svoje peniaze pravidelne miniete, finančne nezávislí, bohatí, alebo aspoň dostatočne zabezpečení jednoducho nebudete nikdy.